zuza@wytworniapodcastow.pl | +48 727 467 707

zuza@wytworniapodcastow.pl | +48 727 467 707

5 darmowych programów do montażu, które warto znać

Zuza Piechowicz
Zuza Piechowicz

Każdy podcaster od czegoś zaczyna, nie zawsze startujemy z budżetem na najlepsze i sprawdzone oprogramowanie. Większość nadających tak naprawdę pierwsze odcinki traktuje jako test: siebie, oprogramowania i sprzętu. Jakie narzędzie do montażu wybrać zanim będziemy pewni, że chcemy inwestować? Poznajcie naszą listę.

  1. Audacity

To darmowy program dający sporo możliwości. Przede wszystkim pozwala na edycję poszczególnych plików audio. Zawiera także dodatkowe efekty, którymi możemy modyfikować swoje dźwięki. Oprócz tego Audacity pozwala na miksowanie wielu ścieżek oraz nagrywanie bezpośrednio z mikrofonu. Zatem może służyć nie tylko jako program do przycinania fragmentów audio, nadaje się jako DAW dla początkujących podcasterów i muzyków potrzebujących wielościeżkowego nagrywania.

  1. Headliner

Ciekawe narzędzie on-line, które pozwala od razu łączyć pliki dźwiękowe z obrazem. Z jednej strony dysponuje narzędziami do przycinania audio, zawiera jednak dodatkowo edytor video. Jest on bardzo prosty, ale pozwala na stworzenie kilku bardzo przydatnych formatów: krótkiej zapowiedzi video na potrzeby mediów społecznościowych lub całego odcinka z obrazkiem do serwisów video. Jeśli zamierzacie umieszczać swoje nagrania na YouTube gorąco polecamy wam zaznajomić się z tym narzędziem.

  1. Garageband

To program dobrze znany użytkownikom sprzętu ze stajni Apple. Prosty program jest świetnym wsparciem zarówno dla początkujących muzyków jak i podcasterów. Przy okazji może się przydać przy stworzeniu jingli.

  1. Anchor.fm

To aplikacja oraz serwis online zajmujący się przede wszystkim agregowaniem treści i rozprowadzaniem ich do katalogów serwisów streamingowych. Ma jednak w sobie także narzędzia do łączenia i przycinania dźwięków. Są one bardzo uproszczone, a wręcz śladowe, ale umożliwiają stworzenie, edycję, opis i dystrybucję podcastu praktycznie wprost ze smartfonu do sieci i takich miejsc jak Spotify czy Google Podcasts.

  1. Audio Joiner

Wygodne i bajecznie proste w obsłudze narzędzie online do przycinania i łączenia próbek dźwiękowych. Nawet jeśli nagrywacie na dyktafon w telefonie, nie macie mikrofonu i chcecie dopiero sprawdzić jak może zabrzmieć wasza opowieść, ten program wystarczy by zacząć, więcej na start nie trzeba. Ładujecie do niego nagrania, przycinacie, ustawiacie kolejność i voila! Podcast gotowy!

Jeśli planujecie rozpocząć swoją przygodę z podcastami koniecznie przeczytajcie inne nasze teksty, a wśród nich te o darmowej muzyce do jingli oraz o tym jak promować swoje treści w internecie.

Powodzenia!

Newsletter

.